11. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

0
541

Dzisiaj obchodzimy po raz jedenasty Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest on obchodzony 1 marca od 2011 roku.

Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Dzień dzisiejszy to okrągła, siedemdziesiąta rocznica tych wydarzeń.

Z tej okazji prezydent Andrzej Duda odwiedził miejsce pamięci „Willa Jasny Dom” i złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą ofiary komunistycznego terroru. Prezydent podkreślił, że Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto ustanowione: Na pamiątkę Żołnierzy Niezłomnych, którzy – mimo tego, że II wojna światowa się zakończyła i tego, że hitlerowskie Niemcy zostały pokonane – nie zgadzali się z tym, by istniała taka Polska, która nie była państwem niepodległym prawdziwie, nie była państwem suwerennym, w którym Polacy sami decydowaliby o sobie i swym losie.

Następnie pan Prezydent podkreślił, że: Polskie podziemie niepodległościowe, to drugie, to było ponad 300 tys. ludzi, tak szacują historycy, był to więc potężny ruch. Wielu zginęło, wielu cierpiało tortury, rany, wielu spędziło lata w więzieniach, w katowniach sowieckich, Informacji Wojskowej, wielu zapłaciło za to pragnienie wolnej, niepodległej Polski bardzo wysoką cenę.

O godz. 14:00 prezydent wręczy odznaczenia państwowe Żołnierzom Niezłomnym oraz osobom pielęgnującym pamięć o powojennej historii Polski. Na godz. 15:30 przewidziane jest z kolei wręczenie awansów generalskich oficerom Wojska Polskiego.

O godz. 20:00 Andrzej Duda odwiedzi Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. W czasie wizyty prezydent zapali znicz pod „Ścianą Straceń” byłego więzienia mokotowskiego, gdzie 70 lat temu wykonano egzekucję na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Fotografia: archiwum IPN