Uwaga! Ważne! 112 zamiast 998

0
834

Od jutra rozpocznie się w województwie śląskim przełączanie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Proces będzie realizowany etapami i zakończy się jeszcze w tym miesiącu, dokładnie 20 września. W rezultacie mieszkańcy województwa śląskiego, którzy wybiorą numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej 998 połączą się z operatorem numeru alarmowego 112. Zmiana ta pozwoli na sprawne powiadamianie oraz dysponowanie odpowiednich służb, a co za tym idzie, ulepszy system powiadamiania ratunkowego.

Informację o przełączaniu numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach przekazali dzisiaj wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, śląski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacek Kleszczewski oraz dyrektor Wydziału Powiadamiania Ratunkowego ŚUW Tomasz Michalczyk.

– Kolejne dziesiątki tysięcy połączeń będzie przekierowane do Katowic. Wierzę głęboko, że to również pozwoli Państwowej Straży Pożarnej skupić się na tych zadaniach podstawowych, czyli na tych zadaniach, które bezpośrednio będą ratować życie, zdrowie i mienie obywateli (…) Ze swojej strony mogę zapewnić, że współpraca na poziomie przekazywania zgłoszeń i informacji do PSP będzie z korzyścią dla mieszkańców województwa – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – Zakładamy, że przejęcie numeru 998 będzie miało bardzo pozytywny oddźwięk w zakresie czasu i reakcji naszych służb – dodał wojewoda.

Śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski zapewnił, że „profesjonalna obsługa na pewno nie straci na jakości” i wskazał zalety procesu przełączenia numeru 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Podkreślił, że dla mieszkańców nic się nie zmieni. Wszystkie zgłoszenia będą trafiać w jedno miejsce, do CPR, co pozwoli na skrócenie czasu dojazdu wszystkich służb do miejsca zdarzenia i podjęcia działań ratowniczych.  – Strażak nie będzie musiał przeprowadzać całej procedury uzyskania danych związanych ze zdarzeniem, a dostanie gotową informację, która będzie wystarczała, by wysłać zespoły ratownicze – podkreślił szef Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.

Z kolei dyrektor Tomasz Michalczyk przedstawił statystyki zdarzeń obsługiwanych przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Tylko w pierwszych 6 miesiącach tego roku liczba zdarzeń przekazanych przez Centrum do wszystkich służb wyniosła ponad 436 tys., a zdarzeń przekazanych wyłącznie do PSP było ponad 17 tys. Bezpośrednio na numer alarmowy 998 wpłynęło ich ponad 14 tys.

Śląskie jest kolejnym województwem, w którym numer 998 zostanie przełączony na numer alarmowy 112. Pilotaż przełączania numeru alarmowego Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął się bowiem w lutym 2021 r. od województw podlaskiego i lubelskiego. W związku z jego zadowalającym przebiegiem od kwietnia przełączane są kolejne województwa, a do końca czerwca 2021 r. przełączenie zostało pomyślnie zrealizowane w 9 z nich.

Pierwszą jednostką, z której wywołania alarmowe zostaną przekierowane do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, będzie Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, a dalsze przełączanie będzie realizowane zgodnie z harmonogramem zamieszczonym poniżej.

Co istotne, numer 998 będzie nadal funkcjonował, ale mieszkańcy nie połączą się jak dotychczas bezpośrednio z Państwową Strażą Pożarną, a z dyspozytorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po zakwalifikowaniu zgłoszenia przekaże je do odpowiednich służb. Pozwoli to nie tylko na jednoczesne powiadomienie wszystkich właściwych ze względu na rodzaj zgłoszenia służb, ale także na wyeliminowanie fałszywych i bezzasadnych zgłoszeń. Ujednolici to też sposób obsługi zgłoszeń, w tym obcojęzycznych, oraz połączeń eCall, czyli ogólnoeuropejskiego systemu powiadamiania o wypadkach drogowych.

Warto przypomnieć, że 998 to drugi po numerze 997 numer alarmowy, z którego połączenia będą przekierowywane na 112. Dyrektor Tomasz Michalczyk przypomniał, że operatorzy numerów alarmowych w CPR w Katowicach, poza połączeniami skierowanymi  bezpośrednio na numer 112, odbierają numer alarmowy Policji od listopada 2017 r. Pilotaż przełączania tego numeru został bowiem przeprowadzony w naszym województwie, a po jego pozytywnej ocenie w 2018 roku numer 997 został przełączony kolejno we wszystkich pozostałych regionach. Dla obywateli przełączenie to właściwie nie było odczuwalne. Numer 997 też nie został zlikwidowany – działa nadal, z tą różnicą, że wybrane na niego połączenia odbiera operator w CPR.

Przy okazji dzisiejszego spotkania z dziennikarzami wojewoda Jarosław Wieczorek omówił aktualną sytuację epidemiczną w naszym regionie. Podkreślił, że sytuacja ta „staje się coraz bardziej niepokojąca”, a jeśli chodzi o liczbę zakażeń trend wzrostowy obserwowany jest od 6 tygodni. Ostatniej doby odnotowano w Polsce 533 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. W województwie śląskim było ich 39. W regionie hospitalizowano 34 pacjentów chorych na COVID-19, w tym 1 osobę w szpitalu tymczasowym w Pyrzowicach (stan na 6.09.). Wojewoda zaapelował po raz kolejny o szczepienie się przeciwko COVID-19.  – Tak naprawdę jedyną skuteczną metodą walki z pandemią jest zaszczepienie się. To realnie daje szansę na to, aby nie zachorować i nie trafić do szpitala – powiedział wojewoda Jarosław Wieczorek. Dotychczas w pełni zaszczepiło się ponad 50 proc. mieszkańców województwa śląskiego.