Aktywna i patriotyczna Jura

0
648

Miejsca pamięci narodowej w Myszkowie i regionie myszkowskim toną w kwiatach. To inicjatywa Stowarzyszenia Aktywna Jura

Bardzo ciekawy pomysł na uczczenie Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada maja członkowie Stowarzyszenia Aktywna Jura

Jako że nie będzie w tym roku marszów oraz wieców z okazji 11 Listopada, Stowarzyszenie postanowiło inaczej oddać hołd tym, którzy walczyli i ginęli za ojczyznę

Pandemia wymogła na nas wszystkich, pozostanie w domu.  Lecz pomniki i mogiły poległych za Polskę i dla Polski przyozdobiono w ramach opisywanej tu akcji, pięknymi chryzantemami.

Rządowa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pozyskała chryzantemy od producentów i sprzedawców, udzielając tym samym wsparcia finansowego tym podmiotom. O kwiaty mogły zwrócić się organizacje pozarządowe, instytucje publiczne oraz jednostki samorządu terytorialnego. I je nieodpłatnie otrzymywały.

Inicjatorem akcji na terenie Powiatu Myszkowskiego jest Stowarzyszenie Aktywna Jura we współpracy z Europoseł Jadwigą Wiśniewską, Powiatem Myszkowskim i Gminą Myszków. Chryzantemy w ilości ponad 800 sztuk ozdobiły pomniki, obeliski i mogiły poległych za Ojczyznę, by uczcić Święto Niepodległości.

Jest to inicjatywa bardzo cenna, łączy bowiem patriotyzm w tradycyjnym ujęciu z patriotyzmem społecznym i nowoczesnym.

Z jednej strony bowiem tradycyjnie dzięki tej akcji pomniki i groby bojowników o Polskę, zdobią piękne kwiaty . Z drugiej zaś nowoczesny jest to patriotyzm, bowiem przedsiębiorcy, producenci i sprzedawca kwiatów – których pandemia mogłaby pozbawić zarobku otrzymują wsparcie. Wreszcie znowu, po latach zapomnienia, polski rząd i polscy społecznicy służą polskiemu biznesowi. Jest to miłość ojczyzny nowych czasów. Bardzo i piękna i pożyteczna zarazem.