Baza w Łasku przygotowuje się na F-35

0
562

– Samoloty F- 35 to najnowocześniejsze samoloty, które pozwolą na zdobycie unikalnych zdolności, na zwiększenie zdolności operacyjnych i obronnych polskich Sił Powietrznych – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z pilotami Sił Powietrznych, którzy szkolili się na samolotach F-35 w USA.

W poniedziałek 12 kwietnia br. szef MON spotkał się z pilotami, którzy odbyli w USA treningi symulatorowe na samolotach F-35. Minister Błaszczak poinformował również o przebiegu przygotowań bazy w Łasku do przyjęcia samolotów F-35, które Polska pozyskała w ramach programu „Harpia”.

– Miałem odprawę, podczas której wysłuchałem relacji, opinii, spostrzeżeń polskich  pilotów którzy brali udział we wstępnym szkoleniu w Stanach Zjednoczonych. W szkoleniu pilotów najnowocześniejszych samolotów F-35. Samolotów, które zostały zakupione dla polskich Sił Powietrznych. To jest jeden z całego cyklu szkoleń, a więc jesteśmy dopiero na początku tej drogi, której efektem będzie wyszkolenie 24 pilotów w Stanach Zjednoczonych, w tym instruktorów oraz 90 osób, które będą zajmowały się sprawami technicznymi przy obsłudze F-35 – powiedział minister.

Polscy żołnierze szkolą się pod okiem amerykańskich instruktorów m.in. w Luke Air Force Base w Arizonie. – Polscy piloci już się szkolą, polscy piloci są fantastyczni i zawsze słyszałem bardzo dobre opinie na temat ich wyszkolenia, ich doświadczeń związanych właśnie ze służbą w siłach powietrznych. Wielu z tych pilotów to absolwenci uczelni natowskich, w tym uczelni Stanów Zjednoczonych – powiedział szef MON.

Baza lotnicza w Łasku będzie docelowym miejscem stacjonowania myśliwców F-35. Jak poinformował szef MON, infrastruktura 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego będzie zostanie dostosowana dla potrzeb nowych samolotów. – Jesteśmy w Łasku,  na lotnisku wojskowym, które będzie lotniskiem docelowym dla pierwszej eskadry F-35. Zostałem poinformowany odnośnie całego procesu rozbudowy infrastruktury. Chcę podkreślić, że infrastruktura na tym lotnisku będzie uzupełniania do potrzeb F-35 – mówił minister.

Minister podkreślił, że współpraca wojskowa ze Stanami Zjednoczonymi przebiega na wielu płaszczyznach, a obecność wojsk USA w Polsce wpływa na bezpieczeństwo naszego państwa. – Relacje wojskowe z USA rozwijają się bardzo dynamicznie. Jakiś czas temu informowałem Państwa o tym, że siły lądowe polskie i amerykańskie współpracują bardzo ściśle. Polski dowódca w połowie roku obejmie stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu US Army w Fort Knox, ale polskie Siły Powietrzne również bardzo ściśle współpracują z siłami powietrznymi Stanów Zjednoczonych – powiedział.
***
Szef MON, podpisał umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla Sił Powietrznych w styczniu 2020 r. Umowa na zakup samolotów V generacji F-35A Lightning II dotyczy nie tylko myśliwców, zaplecza logistycznego, stacjonarnego systemu szkoleniowego i części zapasowych, lecz także przewiduje wyszkolenie 24 pilotów i 90 osób z personelu inżynieryjno-lotniczego.

Poza polskimi F-16 i F-35 w Łasku stacjonować ma także eskadra amerykańskich dronów MQ-9 Reaper.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej

Zdjęcie: DiGiFX Media z Pixabay