EUROPOSEŁ WIŚNIEWSKA NA STRAŻY PAMIĘCI O NIEZŁOMNYM ROTMISTRZU WITOLDZIE PILECKIM

0
542

W 2019 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia, w 1948 r., rtm. Witold Pilecki został stracony przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu. O poparcie tej inicjatywy w liście skierowanym do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej zaapelowała Europoseł Jadwiga Wiśniewska, wskazując że byłaby to ważna lekcja historii dla całej Europy, o której nie możemy zapomnieć i która wyznacza europejską tożsamość.

Europoseł Jadwiga Wiśniewska w liście do Very Jourovej zwróciła uwagę, że ustanowienie Międzynarodowego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem w dniu egzekucji rtm. Witolda Pileckiego, byłoby wyrazem szacunku i hołdu dla wszystkich tych, którzy walcząc z totalitaryzmami, wykazali się heroizmem i prawdziwą miłością do wolności.

Jak przekonuje w korespondencji Europoseł Jadwiga Wiśniewska, taką postawę prezentował Niezłomny Rotmistrz, który podczas jednej z niemieckich łapanek na warszawskich ulicach w 1940 r., pozwolił na to, by go aresztowano i przewieziono do KL Auschwitz, dzięki czemu mógł zbierać informacje o zbrodniach nazistowskich i przekazywać je potem polskiemu ruchowi oporu i aliantom. Z tego też powodu mówi się o nim, że był ochotnikiem do Auschwitz. Z obozu uciekł w 1943 r. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Polski rządzonej przez marionetkowy rząd podporządkowany komunistycznemu reżimowi Stalina i podjął z nim walkę tworząc konspiracyjną organizację. W 1947 r. Pilecki został aresztowany przez władze komunistyczne, a rok później zamordowany strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu.

W przesłanej odpowiedzi komisarz Jourova wprawdzie podkreśla, że pamięć o przeszłości i jej upamiętnienie mają fundamentalne znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości Europy, ale wskazuje na datę 23 sierpnia i Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych, odnosząc się do rocznicy podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Działania te wpisują się w podejmowane przez Europoseł Jadwigę Wiśniewską inicjatywy przywracające pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, takie jak coroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączone z koncertami patriotycznymi, w których dla mieszkańców województwa śląskiego wystąpili: Forteca, Contra Mundum, Michał Gasz i De Press oraz raper Tadek Polkowski. Jadwiga Wiśniewska zaprasza także mieszkańców województwa śląskiego na Biegi Tropem Wilczym, w których biegną całe rodziny, by pokonując symboliczną trasę 1963 m, dać świadectwo pamięci o Wyklętych Bohaterach.

Wśród inicjatyw patriotycznych, szczególne miejsce zajmuje jednak Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który Wiśniewska organizuje od sześciu lat. W ciągu dotychczasowych edycji powstały 1604 prace ze szkół z całego województwa śląskiego.

Rtm. Witold Pilecki jest dla młodych ludzi wzorem patrioty i bohatera, dla którego Bóg, Honor i Ojczyzna były najwyższymi wartościami. Udowadniają to uczestnicy konkursu, którzy piękną treścią wypełniają duchowy testament Niezłomnego Rotmistrza, inspirując się świadectwem jego życia. Wanesa Starzyczny z Mikołowa, laureatka V edycji, dotarła do syna i prawnuka rtm. Pileckiego. Z kolei młodzież z Zabrza, laureaci IV edycji, są autorami piosenki i teledysku poświęconej patronowi swojej szkoły, rtm. Pileckiemu – wskazuje Jadwiga Wiśniewska.

Pamięć o rtm. Pileckim wybrzmiała także podczas gali finałowej IV edycji Konkursu, która odbyła się w podziemiach Kopalni Guido w Zabrzu. Na zaproszenie Europoseł z monodramem „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki” wystąpił Przemysław Tejkowski.

Relacje z wydarzeń poświęconych Żołnierzom Wyklętych, a także nagrodzone prace można zobaczyć na stronie internetowej Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej: https://jadwigawisniewska.pl/, a także na portalach społecznościowych.

Redakcja