Gdzie i kiedy w naszym regionie można oddać krew?

Krew stanowi ok 10% masy naszego organizmu. Dorosły człowiek ma jej od 4-6 litrów.

Pełni ona niebagatelną rolę:

1) jest transporterem najróżniejszych związków, między innymi dostarcza komórkom tlen
2) dostarcza do narządów składniki odżywcze
3) usuwa dwutlenek węgla oraz inne niepotrzebne bądź szkodliwe produkty uboczne przemiany materii
4) jest nośnikiem hormonów, chemicznych substancji przekaźnikowych, i w ten sposób uczestniczy w przekazywaniu informacji
w organizmie
5) bierze udział w regulacji temperatury ciała
6) pełni funkcje obronne, chroniąc nas przed czynnikami chorobotwórczymi
7) pełni funkcje naprawcze w ustroju – dzięki właściwości krwi jaką jest krzepliwość, możliwe jest uszczelnianie ściany naczynia krwionośnego w przypadku jego pęknięcia (zranienia) i zahamowania krwawienia.

Nie potrafimy wytwarzać syntetycznej krwi, dlatego dzielenie się naszą stanowi najwyższy dowód odpowiedzialności i solidarności społecznej. Potrzebują jej osoby, u których występują braki krwi lub jej składników np. w wyniku wypadku, operacji, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych.

W Polsce krwiodawstwo jest honorowe, bezinteresowne. Dawcy nie otrzymują za krew wynagrodzenia, a mimo to wiele osób regularnie oddaje ją potrzebującym. Krew można oddawać, jeżeli jest się osobą zdrową w wieku od 18 do 65 lat o wadze co najmniej 50 kilogramów. Kandydat na krwiodawcę jest kwalifikowany przez lekarza. Po 12 godzinach od pobrania jednorazowej dawki (ok 450 ml.) nasz organizm w pełni się regeneruje.

Chorym potrzebne są wszystkie grupy krwi. Najbardziej pożądana jest jednak krew grupy O RhD- (ujemna), ponieważ w nagłej potrzebie może być przetoczona każdemu biorcy. Niestety, to najrzadsza z grup. Posiada ją zaledwie ok. 6% Polaków.

Gdzie i kiedy w naszym regionie można oddać krew?

Zawiercie
ul. Piłsudskiego 81c I piętro
17.02.2021 i 19.02.2021
8.00-12.00

Żarki
ul. Ofiar Katynia 3 przy OSP
21.02.2021
10.00-14.00
Ambulans

Pozostałe aktualne terminy można znaleźć na stronie www.rckik-katowice.pl/kalendarium