Narodowe Czytanie Balladyny w Zawadzie

0
585

W dniu  4 września 2020r. w Szkole Podstawowej im. 11 Listopada w Zawadzie odbyło się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Uczniowie klas IV-VIII wspólnie z nauczycielem języka polskiego Klaudią Jeznach przygotowali akcję pt. „Na tropach zbrodni”.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. 

Źródło : Urząd Miasta i Gminy Żarki

Samo Narodowe Czytanie jako oficjalna akcja organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Źródło : Urząd Miasta i Gminy Żarki

W roku 2018 czytano Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, oraz, przez cały rok, Antologię Niepodległości – specjalnie przygotowany na tę okazję zbiór powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej – rok 2018 by ł to wszak rok 100 – lecia naszej niepodległości.

Źródło : Urząd Miasta i Gminy Żarki

w roku zaś 2019 czytano zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego – czyli Nowele polskie

Źródło : Urząd Miasta i Gminy Żarki

Tegoroczne czytanie w Zawadzie, ze względu na panującą w kraju epidemię, było zrealizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, dlatego każda klasa czytała lekturę osobno i w zupełnie innej formie. Wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne, uczniowie klasy VIII spróbowali swoich sił w quizie sprawdzającym znajomość lektury oraz odpowiadając na pytania zaszyfrowane w kodach QR. Pozostali uczniowie omawiali plakaty teatralne, wchodzili w świat baśni lub odczytywali fragmenty utworu na świeżym powietrzu.
Całej społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Zawadzie gratulujemy pomysłu oraz zaangażowania, mamy nadzieję że piękno literatury polskiej na trwale zagości w sercach uczniów.

Źródło : Urząd Miasta i Gminy Żarki