Można pomóc pogorzelcom z Nowej Białej w gminie Nowy Targ. Jest to 110 osób, które w sobotę straciły w pożarze 25 domów i około 50 budynków gospodarczych. Gmina opublikowała numer konta (BOŚ O/NOWY TARG 53 1540 1115 2043 6050 1844 0001) pod który można dokonywać wpłat z pomocą dla poszkodowanych.

Jan Smarduch, wójt gminy, powiedział: Pod ten numer wpłat mogą dokonywać zarówno osoby prywatne, jak i firmy, czy samorządy. Jako tytuł przelewu należy podać „darowizna dla poszkodowanych w pożarze mieszkańców Nowej Białej”. W przypadku ewentualnej pomocy ze strony jednostek samorządu terytorialnego skarbnicy z obu stron, czyli gminy przyjmującej i gminy przekazującej środki muszą się też bezpośrednio kontaktować między sobą (kontakt dla samorządów ze skarbnikiem gminy w sprawach finansowych – 18 26 32 224, 18 26 32 225). Dopracowaliśmy to z RIO, jak i wszystkimi instytucjami, które będą to kontrolować. My podlegamy określonym rygorom – czy to są darowizny, czy to są środki od gmin, to musimy się z tego rozliczyć.

W tej chwili odzieży, pościeli i jedzenia jest już sporo i nie jesteśmy w stanie już więcej przyjąć, nie jesteśmy w stanie tego rozdystrybuować między poszkodowanych. Jeśli chodzi o dary rzeczowe, to potrzebne są materiały budowlane. Poszkodowani mieszkają albo u sąsiadów, albo u rodzin, ale do zimy ich domy powinny zostać wyremontowane”.