Pogrzeb Roberta Szecówki

0
974

19 czerwca br. Robert Szecówka, znany karykaturzysta, satyryk, ilustrator i animator kultury a jednocześnie Honorowy Obywatel Miasta Żarki , zostanie pochowany na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Robert Szecówka urodził się w roku 1935 w Żarkach. Z wykształcenia architekt, w swej działalności zawodowej i artystycznej związany był ze „Szpilkami”, „Karuzelą” „Poland”. Miał stałe rubryki m.in. w „Wiadomościach“, „Wieczorze Wrocławia“. Wymyślił i zainicjował Międzynarodowy Festiwalu Karykatury „Satyrykon“ w Legnicy.

Publikował w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji, Holandii, Rosji i innych krajach. Jego powieść – żart literacki „Pałer” napisany 20 260 słowami wyłącznie na literę „P” w 2001 roku – została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Otrzymał ponad trzydzieści nagród i wyróżnień, w tym „Premio Citta di Fano ’77” w ramach Światowego Salonu Karykatury „Montreal ’78”, „Satyrykon ’78, ’79”, Nagrodę Muzeum Karykatury w Warszawie w 1985r.

Za twórczość oraz promocję polskiej sztuki w Niemczech odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Mieszkał w Hamburgu, bywał w Żarkach. Kochał Jurę. W dniu 27 maja 2015 roku Rada Miejska w Żarkach przyznała Robertowie Szecówce tytuł Honorowego Obywatela Miasta Żarki.

Requiescat in pace

Źródło : Urząd Miasta i Gminy Żarki