Porządki na Jurze

0
503

Grupa ekiperów pracuje społecznie w ramach Projektu „kolczykujemy” Gminę Żarki. W tym roku oczyszczono i przygotowano do wspinania kilka nowych skał: Masztową, Jagodową, Muminka, Jelonka, Hajduczka i Baby Pandę we wsi Suliszowice.

Dokładnie 406 ringów i 33 łańcuchy umieszczono w suliszowickich skałach. Ringi, stanowiska, i klej był przekazany przez Inicjatywę Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” z projektu „Bezpieczna Jura” realizowanego przez Związku Gmin Jurajskich. Elementem tego projektu jest przygotowanie nowych dróg wspinaczkowych w gminie Żarki.Projekt „kolczykujemy” Gminę Żarki jest wdrażany przez pasjonatów: Bartka Górniaka z pomocą Artura Pierzchniaka-Gumę. Wspierają ich Magdalena Salwarowska, Rafał Śliwowski i Jan Buczek. Wsparcie zapewnił wspomniani wyżej partnerzy: ZGJ, Nasze Skały i Gmina Żarki. Pomagają również mieszkańcy Suliszowic udostępniając skały i wspierając przedsięwzięcie pracą społeczną. Pomaga również Jurajska Grupa GOPR w zakresie bezpieczeństwa.

– Kolejnym krokiem jest wydanie mapy dla wspinaczy z aktualną informacją turystyczną, ale i wykazem skał, które zostały przygotowane do bardzo popularnej na Jurze aktywności, jaką jest wspinaczka skałkowa – informuje Klemens Podlejski, burmistrz Miasta i Gminy Żarki. – Wydawnictwo powstaje we współpracy z lokalnym środowiskiem wspinaczkowym i ZGJ.

Źródło i fotografie : Urząd Miasta i Gminy Żarki