Prezydent podpisał ustawę ws. pierwszeństwa pieszych. Zmiany od czerwca

0
587

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja wprowadza zmiany w zakresie przejść dla pieszych.

Pierwszeństwo otrzymają piesi wchodzący na pasy. W ramach zmian ujednolicone zostaną też limity prędkości w ciągu dnia i nocy w terenie zabudowanym, a także ustanowiona zostanie bezpieczna odległość między pojazdami na drogach szybkiego ruchu.

Jak poinformowała dziś Kancelaria Prezydenta, w piątek 5 marca 2021 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dn. 25 lutego 2021 r. o zmianach w prawie o ruchu drogowym. Głównym celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa pieszych na pasach. Nowelizacja ma wejść w życie 1 czerwca 2021 r.

Zgodnie z regulacjami pierwszeństwo otrzyma także pieszy wchodzący na pasy, a nie tylko – jak dotychczas – pieszy znajdujący się na pasach. Wprowadzono jednak wyjątek: rozszerzenie udzielenia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście nie dotyczy tramwajów. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do pasów, będą zobowiązani zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość, by nie narażać pieszych na niebezpieczeństwo.

Również na pieszym wchodzącym na przejście będzie spoczywać obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Zgodnie z przepisami piesi na pasach nie będą mogli korzystać z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń zmniejszających percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Pozostałe zmiany dotyczą ujednolicenia dopuszczalnej prędkości w strefie zabudowanej. Będzie ona wynosić 50 km/h niezależnie od pory dnia (wcześniej, w godz. 23-5, była ona podwyższona do 60 km/h). Ustawa wprowadza też obowiązek zachowania odpowiedniego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp ten – wyrażony w metrach – powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

Źródło: TransportPubliczny

Zdjęcie: Edward Lich z Pixabay