Przbynowskie dynie

0
931

Zapraszamy na prawdziwe dyniowe pole do Przybynowa. Ponad 20 odmian pięknych i smacznych dyń dla każdego – warto zobaczyć jak wygląda ich plantacja.

Na plantacji w jurajskiej Gminie Żarki w sołectwie Przybynów rosną dynie konsumpcyjne i ozdobne m.in. hokkaido, bambino, makaronowa, piżmowa, francuska, Muscade de Provence oraz wiele innych. W sumie miłośnik tych jakże pięknych i smacznych roślin znajdzie tam ponad 20 ich odmian.

Dyniowe Pole w Przybynowie

Co ciekawe podziwiamy i jemy … jagody tych majestatycznych, smacznych i nieraz bardzo kolorowych warzyw. Duże jagody, jadalne, osiągające masę do 200 kg. Owoce dyni olbrzymiej mogą przekraczać nawet i te rozmiary osiągając w rekordowych przypadkach ponad 800 kg masy

Dynie na opisywanej tu plantacji ( ogólnie – rzadkie na naszej Jurze ) zachwycają wielością odmian, kolorami, kształtami i możliwościami. Służą
w kuchni, do dekoracji, pozwalają tworzyć jesienne kompozycje. Świetnie sprawdzają się jako składnik placków czy potraw z makaronem. Przyrządza się z nich: zupy, ciasta, desery, nalewki oraz przetwory.

Dynie z Przybynowa to tak naprawdę gospodarstwo rolne Dagmary i Huberta Makowskich, działające od roku 2017. Początkowo była to niewielka plantacja wykorzystywana na własne potrzeby kulinarne i jako miejsce pleneru do sesji zdjęciowych . Z czasem, w wyniku dużego zainteresowania , uprawy rozrosły się, i obecnie możemy zobaczyć w Przybynowie już około 20 odmian dyń, zarówno konsumpcyjnych i ozdobnych. Uprawa jest całkowicie ekologiczna, zdrowa, świetnie nadaje się dla dzieci i alergików.

Ciekawostką jest według właścicieli dynia z 2019 r. Gospodarze nazwali ją Perełką 2019r. Dynia ta ważyła aż 75kg. Za rok będą kolejne niespodzianki, gospodarze myślą o uprawie dyń z różnych stron świat np. Japonii czy Australii.

Gdzie można znaleźć Dyniowe Pole ?

Dyniowe pole
Przybynów, 42 – 310 Żarki
Tel. 518 650 030

Zapraszamy 🙂

Źródło : Urząd Miasta i Gminy Żarki