Radni Miasta Myszkowa i ich interpelacje

0
516

Istotą samorządności jest  to, że państwo oddaje część swoich uprawnień obywatelom, tak by sami mogli zarządzać swoimi małymi ojczyznami. Wszak  kto ,jeśli  nie mieszkańcy, wie najlepiej czego sami  potrzebują ? Gdzie wybudować przedszkole , jak nazwać nową ulicę czy którędy poprowadzić drogę. Nasza samorządność , wprowadzona i uregulowana Ustawą z dnia 8 marca 1990 roku o Samorządzie Terytorialnym, przewiduje bardzo istotną rolę radnych – czyli przedstawicieli lokalnej społeczności w sprawowaniu władzy samorządowej. Mają oni cały szereg uprawnień i obowiązków, pobierają też diety, mające zrekompensować im utracone w wyniku sprawowania mandatu radnego zarobki. 

Wiele kontrowersji i sporów budzi kwestia oceny działalności radnych przez tych , którzy ich wybrali. Ustawowo kwestia ta jest bardzo jasna – radni ponoszą odpowiedzialność w momencie wyborów. Innymi słowy, wyborcy mogą po prostu radnego, który nie spełnia ich oczekiwań  nie wybrać na kolejną kadencję. Jest też możliwość odwołania całej rady ( gminy, miasta, powiatu ) w referendum – jest to jednak rozwiązanie skomplikowane organizacyjnie  i nieczęsto w związku z tym wykorzystywane. 

Kryteriów oceny radnego może być wiele : uczestnictwo w posiedzeniach ( sesjach ) rady , w obradach poszczególnych komisji, sposób i zgodność z wolą wyborców głosowań.  Ilość i jakość, oraz waga składanych wniosków, zapytań i interpelacji, działalność publiczna i społeczna na rzecz wyborców i podatników. 

Nie wszystkie z powyższych kryteriów są jasne i logicznie “ ostre “. Ich wieloznaczność i zależność od subiektywnej oceny, jest widoczna bowiem na pierwszy rzut oka. Czy bowiem lepszy jest radny, który jest we wszystkich komisjach ale niewiele tam robi, czy może  taki, co jest w jednej, ale za to działa tam bardzo aktywnie ? A może lepszy jest ten co ma 100 procent obecności na sesjach ? A może jednak, ten co, co prawda część sesji opuścił, ale za to jest bardzo znany ze swojej działalności  na rzecz lokalnej społeczności ? Sami widzicie drodzy czytelnicy, że ocena radnych to trudna sprawa. 

Dlatego postanowiliśmy po prostu zaprezentować wam fakty. Dziś prezentujemy wam liczbę interpelacji i zapytań radnych zgłoszonych formalnie  w obecnej kadencji Rady Miasta Myszkowa ( 2018 – 2023 )  i opublikowanych, tak jak nakazują przepisy w miejskim Biuletynie Informacji Publicznej. Stan podajemy na dzień 10 maja 2020 roku i tylko w oparciu o umieszczone w stosownym miejscu oficjalne statystyki podane przez władze miejskie. Z danymi tymi, każdy może się zapoznać tutaj

Miasto Myszków – zestawienie interpelacji i zapytań radnych na dzień 10 maja 2020 

Imię i nazwisko radnej / radnego Liczba złożonych interpelacji / zapytań radnych
Balwierz Magdalena0
Borek Daniel0
Bugaj Eugeniusz0
Czerwik Robert0
Doroszuk Elżbieta1
Giewon Andrzej0
Jakubiec-Bartnik Beata0
Jałowiec Sławomir1
Jastrzębska Zofia6
Jęczalik Norbert0
Lech Dominik0
Pochodnia Beata1
Skinder Małgorzata0
Skorek-Kawka Halina4
Skotniczna Iwona0
Szlenk Tomasz0
Trynda Jacek0
Woszczyk Jerzy4
Zaczkowski Adam2
Załęcki Tomasz20/1 
Ziajska-Łazaj Ewa0

Ocenę przedstawionych powyżej liczb pozostawiamy Wam – wyborcom i podatnikom, to z Waszej bowiem woli radni powyżsi są radnymi, z Waszych podatków wypłacane są im diety. To Wy – obywatele powinniście  dokonać subiektywnej oceny tego, jak pracują dla Was wasi przedstawiciele, w oparciu o to co w ich pracy uznajecie za najważniejsze. 

Liczby powyższe mówią bowiem , w naszej opinii same za siebie.  Można by jedynie pokusić się o pytanie, czy w mieście liczącym ponad 30 000 mieszkańców i borykającym się z licznymi problemami, niepokoju nie powinien budzić fakt, że na 21 radnych aż 13 od objęcia tej funkcji nie złożyło żadnej interpelacji ani  zapytania ? Prawa tu nikt z radnych nie złamał, ustawodawca pozostawił bowiem przedstawicielom społeczeństwa duże pole wyboru i swobodę działania. Mogą radni tak działać jak uznają za słuszne, mogą też  ich wyborcy oceniać ich tak,  jak w swoimi sumieniu uznają za właściwe i dowolnie oddać na nich ( lub nie ) swoje głosy w wyborach. Ale czy takie winny być statystyki interpelacji i zapytań radnych w niemałym przecież, powiatowym mieście ? Oceńcie sami.