Rzecznik Praw Dziecka: apel o dodatkowe zajęcia na basenach

0
555

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje do lokalnych samorządów, aby sfinansowały dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży na basenach. Taka aktywność ma pomóc uczniom odzyskać sprawność fizyczną i kondycję po miesiącach domowej izolacji i nauki zdalnej – argumentuje.

„Pomóżcie uczniom odzyskać sprawność fizyczną i kondycję po miesiącach domowej izolacji i nauki zdalnej” – apeluje do wszystkich samorządów w Polsce Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. RPD proponuje, aby lokalne władze sfinansowały dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży na basenach.

„Nauka zdalna odcięła dzieci i młodzież od szkolnych zajęć sportowych, zamknięte były też baseny, kluby czy domy kultury, w których młodzi mogli uprawiać sport. Eksperci alarmują, że miesiące bez ruchu miały fatalne skutki dla ich rozwoju fizycznego, dlatego niezbędne są pilne działania, aby dzieci i młodzież jak najszybciej mogły wrócić do ruchu i wysiłku fizycznego” – argumentuje Pawlak w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

RPD wskazuje, że pływanie czy nawet zwykła zabawa w wodzie to doskonały sposób „na rozruszanie młodych”. Podkreśla, że to rodzaj sportu, który pomaga w ogólnym rozwoju organizmu.

„Dziękuję wszystkim samorządom, które wzięły udział w programie powszechnej nauki pływania +Umiem pływać+, finansowanym z Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Dziękuję Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za wspieranie tego programu. Takich programów musimy mieć jednak znacznie więcej, bo intensywne zajęcia sportowe są dzisiaj potrzebne naszym dzieciom i młodzieży jak nigdy wcześniej” – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka.

W komunikacie poinformowano, że RPD odwiedził ostatnio szkołę podstawową im. Marii Konopnickiej w Lipinach w gminie Nowosolna (woj. łódzkie), której uczniowie mieli sfinansowane zajęcia na basenie – podobnie jak ich koledzy i koleżanki z pobliskiej szkoły podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach. Zaznaczono, że choć placówki te nie mają własnych basenów, skorzystały z oferty basenu w Centrum Kultury Fizycznej w sąsiednich Brzezinach.

„Jeśli są chęci władz samorządowych, to pojawią się i możliwości. Jeśli nie można już dostać środków z programu +Umiem pływać+, to można wysupłać z rezerw finansowych. Widziałem radość tych dzieci, że znowu mogą +poszaleć+, ruszać się, pływać. Jesteśmy im to winni. Kazaliśmy im siedzieć w domach, teraz dajmy im możliwości ruchu” – zaznacza Pawlak.

szz/ aba/

Zdjęcie: KingxDavid z Pixabay