Służby specjalne w 2020 roku – raport

0
867
20.12.2018 Warszawa Sejm RP Konferencja Slawomira Neumanna i Marcina Kierwinskiego z PO Fot. Andrzej Wiktor

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych nt. działań CBA i ABW w 2020 r.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych informuje: „W wyniku prowadzonych przez służby specjalne śledztw gospodarczych wykryto w 2020 roku przestępstwa skutkujące stratami Skarbu Państwa szacowanymi na ponad 20 mld złotych.

Działania CBA i ABW pozwoliły na zatrzymanie ponad 1100 osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. W 2020 roku w ramach prowadzonych działań dochodzeniowo-śledczych ABW i CBA tropiły m.in. sprawców przestępstw: skutkujących stratami w mieniu samorządowym, związanych z wyłudzaniem podatku VAT i podatku akcyzowego, związanych z wyłudzeniami funduszy unijnych, a także skutkujących stratami spółek Skarbu Państwa.

W wyniku działań prowadzonych przez CBA udało się wykryć przestępstwa, które doprowadziły do strat Skarbu Państwa na sumę niemal 7 mld złotych. Działania ABW pozwoliły zidentyfikować mechanizmy przestępcze, które doprowadziły do ponad 13 mld złotych strat w majątku publicznym.

Służby specjalne nie tylko coraz skuteczniej ścigają sprawców, ale również coraz częściej udaremniają wyłudzanie podatków. W 2020 roku działania CBA uchroniły Skarb Państwa przed utratą blisko 175 mln zł z tytułu wyłudzeń skarbowych. CBA udało się także zabezpieczyć mienie o wartości ponad 476 mln zł. Kwoty te w zdecydowanej większości dotyczą przestępstw związanych z wyłudzeniami podatku VAT.

Aktywne działania przeciwko przestępczości gospodarczej prowadziła także ABW. W okresie od stycznia do grudnia 2020 r. funkcjonariusze ABW prowadzili 165 postępowań przygotowawczych związanych z przestępczością gospodarczą. Przestępczość gospodarcza powoduje gigantyczne straty Skarbu Państwa, dlatego jej zwalczanie pozostaje jednym z priorytetów służb specjalnych.

Jak widać, nawet w trudnych warunkach pandemicznych, z którymi zmaga się Polska, służby specjalne działały aktywnie, skutecznie identyfikując przestępstwa wymierzone w majątek publiczny”.

Źródło informacji: Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn