USA: nowy lek na Alzheimera

0
538

Firma Biogen Inc. uzyskała zgodę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na zastosowanie w leczeniu nowego leku na chorobę Alzheimera. Lek ten nosi nazwę Aduhelm i zawiera substancję aducanumab, która usuwa złogi szkodliwego białka
amyloidu beta z mózgów pacjentów we wczesnych stadiach choroby. W ten sposób można zatrzymać proces niszczenia mózgu. Do tej pory wszystkie leki jedynie opóźniały rozwój choroby, ten ma jej zapobiegać.

FDA wyjaśnia: “To pierwszy zatwierdzony lek na chorobę Alzheimera od 2003 roku, ale przede wszystkim jest to pierwsza terapia skierowana na przyczynę choroby, czyli obecność blaszek beta-amyloidowych w mózgu, a nie tylko na objawy, które ona wywołuje”. Przeprowadzone badania kliniczne wykazały zmniejszenie liczby szkodliwych płytek w mózgach chorych pacjentów.

Liczba chorych na Alzheimera to blisko 50 milionów osób na całym świecie. Choroba może dotknąć już pięćdziesięcioparolatków, jeśli jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli nie, chorują na nią osoby starsze, po 65 roku życia. Alzheimer to tylko jedna z chorób neurodegradacyjnych, zatem na nowe leki leczące demencję czekają miliony ludzi. Oby kolejne odkrycia w dziedzinie leczenia tych schorzeń pojawiły się szybko.