Będziemy w tym wpisie prezentować fragmenty z dziennika lokalnego przedsiębiorcy, prowadzącego firmę w czasach epidemii. Zapraszamy do lektury. Wpisy są autentyczne. Jest więc to niejako dokument czasu, w jakim przyszło nam żyć

8 kwietnia 2020

O piątej 4: 30 obudził mnie budzik nastawiony przez Macieja. Lekko zaskoczony wstałem i przed łazienką zobaczyłem w piżamie mojego syna. Spytałem co tak wcześnie wstaje, czy to jakiś zakład czy coś innego ? Okazało się, że tak wziął sobie do serca,  że potrzebne są gumki do maseczek, a wczoraj nie udało mu się kupić w Częstochowie, więc postanowił poszukać na necie i znalazł hurtownię aż w Pabianicach, która ma mieć dzisiaj dostawę deficytowego towaru o godzinie 7:00. Bez śniadania ruszył w drogę, aby zdążyć na otwarcie hurtowni i  być jednym z pierwszych klientów. Zadzwonił do mnie po siódmej i oznajmił, że dostawa została przełożona na godzinę dziesiątą. Poprosiłem aby poczekał . O dziesiątej piętnaście zadzwonił z dobrą wiadomością, że udało mu się kupić pół kilometra gumki piątki czyli o szerokości pięć milimetrów. Jesteśmy zabezpieczeni w gumkę na jakiś tydzień !

 Przed południem złożyliśmy kilka potrzebnych wniosków. Na szwalni, tam gdzie szyjemy maseczki doszło dziś do nerwowej sytuacji. Mam wrażenia że ktoś podsyca atmosferę, aby wprowadzić niepokój i zdenerwowanie. Po raz kolejny musiałem przedstawiać założenia projektu dotyczącego dofinansowania do wynagrodzeń. Po ostrej wymianie zdań doszliśmy do porozumienia i przybiliśmy sobie przysłowiową piątkę. Tak, wszystkim nam nerwy czasem puszczają. 

Otrzymaliśmy dzisiaj od instytucji państwowej propozycję szycia maseczek ochronnych z powierzonego materiału. W piątek mamy uszyć jedną maseczkę jako wzór referencyjny. 

Stoczyłem kolejną batalię o zwrot vatu który miał do mnie wpłynąć w poniedziałek. Księgowa z urzędu skarbowego przekazała  nam w piątek informację o wyrażonej zgodzie, i podjętych pozytywnych dla nas decyzjach. Na moje pytanie, czy pieniądze do firmy zostały wysłane, Pani oznajmiła  że Naczelnik zmienił zdanie i pieniądze potrzebne na wypłaty wpłyną do mnie 28 kwietnia. Strasznie się wściekłem tak ,że aż oczy mi się spociły. Powstrzymałem swą złość i grzecznie , błagalnym tonem rzekłem : proszę o litość nie nade mną, ale nad moimi ludźmi, którzy w święta nie będą mieć pieniędzy na podstawowe środki potrzebne do codziennego życia. Przez krótką chwilę nastała cisza : zrobię co tylko będę mogła aby otrzymał pan pieniądze dzisiaj na konto – powiedziała Pani Bożenka. Widzę, że naprawdę panu zależy. Poprosiła abym napisał maila do Pani Naczelnik. O godzinie 17 pieniądze wpłynęły na rachunek. Super mogę realizować wypłaty. Kolejna ekipa wraca do pracy 15 kwietnia. 

Po południu premier ogłosił kolejny pakiet pomocowy o nazwie Tarcza Finansowa dla wszystkich przedsiębiorstw  od mikro, do dużych firm. Projekt zakłada dofinansowanie do środków obrotowych dla firm polskich których obroty spadły o 25 procent ,w stosunku miesiąc do miesiąca tego roku, licząc od 1 stycznia. Myślę, że cały biznes czekał na tą propozycję, ja na pewno. Uważam że pozwala  to firmom przetrwać najgorsze momenty kryzysu.

W domu czekały na mnie szynki i boczki, które trzeba wyjąć z solanki i osuszyć, przygotowując do jutrzejszego wędzenia. Dwie godziny i mięsko zawisło w siatkach na hakach. Trochę się podsuszy i jutro wędzimy.

7 kwietnia 2020

Minęło 6 dni od ogłoszenia tarczy antykryzysowej. Próbujemy wypełniać wnioski ciągle zauważając nowe przepisy i wytyczne. Tarcza cały czas ewoluuje. Złożyliśmy dzisiaj wnioski o umorzenie składek na ZUS. Powoli posuwamy się do przodu opracowując strategie pisania kolejnych dokumentów. 

Na dworze piękna wiosenna słoneczna pogoda. Słońce operuje na niebie od wschodu do zachodu, na zewnątrz w trakcie dnia temperatura przekracza 21 stopni Celsjusza. Powinniśmy się cieszyć z pogody i planować co przygotujemy na świąteczne stoły. Drzewa budzą się do życia,brzozy płaczą z nadmiaru soku pompowanego po przez korzenie do koron drzew. Jednym słowem Wiosna nastała, nie tylko kalendarzowa. Nie ma tylko radości, jest napięcie, zobojętnienie i strach przed czymś czego jeszcze nie zaznaliśmy za naszego życia ani za życia naszych babć. 

Na godzinę 13:30  zarząd Izby Przemysłowo Handlowej z Częstochowy ,w której mam zaszczyt zasiadać, zaplanował  nadzwyczajne posiedzenie rady, na którym poruszyliśmy problemy jakie dotykają przedsiębiorców różnych branż. Jeden z członków Rady zauważył, że branża budowlana, która obecnie jeszcze sobie nieźle radzi , poprzez siłę rozpędu, czeka rychłe załamanie koniunktury  w związku z brakiem środków przeznaczonych na inwestycje. Według oceny specjalistów branżowych ostudzenie gospodarki dotknie także inwestycji samorządowych, które są ważne z punktu widzenia ilości wykonywanych kontraktów zlecanych branży budowlanej. 

Pani Minister Emilewicz zaprezentowała dzisiaj kolejne poprawki do tarczy nr 1 i zapowiedziała wprowadzenie tarczy 2,0. Zaczynam się powtarzać z pewnymi informacjami ale to wszystko powoli zaczyna się mieszać jedno z drugim i trzecim i czwartym itd. Zabrakło gumy ha ha ha. Tak obecnie jest deficyt w produkcji gumki przeznaczonej na mocowania do maseczek. Maciej mój syn stał w kolejce czekając na gumę 5 milimetrową półtorej godziny. Jak już doszedł do końca kolejki okazało się że gumy już dzisiaj zabrakło. Czy to nam czegoś nie przypomina. Dla mnie to taki powrót do lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, tylko wtedy brakowało kiełbasy a  dzisiaj gumki. Nie czuję zadowolenia z tego co obecnie robię. Mam świadomość, że aby było lepiej to musi być gorzej. Próbuje sobie cały czas pewne rzeczy tłumaczyć i łapię się na tym, że zaczynam rozmawiać ze sobą. Do dzieci zaczyna docierać powaga sytuacji,coraz więcej rozmawiamy o otaczających nas problemach i tym co nastąpi w najbliższym czasie. Córcia obawia się, że mogą odwołać matury, tak jak we Francji w której to dzisiaj zostało uczynione. Firmy zaczynają się usztywniać,nie można już liczyć na termin płatności, trzeba mieć gotówkę. Ale skąd ją pozyskać, kiedy cały kapitał obrotowy został wpompowany w rynek a rynek stoi bez ruchu,nic się w mojej branży nie dzieje. Nie ma popytu, nie ma podaży ,stara zasada ekonomii, popyt i podaż,podaż i popyt. Ale mam też takie małe dobre informacje dnia. Właśnie od dzisiaj niemieckie kluby piłkarskie rozpoczęły treningi. Na razie po kilka osób, ćwiczą kondycję. Z początkiem maja ma ruszyć liga, tak ćwierkają wróbelki. 

6 kwietnia 2020

Rozpoczął się czwarty tydzień od  kiedy minister zdrowia ogłosił stan epidemiczny. Przeżyłem różne trudne czasy w mej dwudziestoczteroletniej historii bycia, jak to się dawniej mówiło, prywaciarzem. Nigdy dotąd nie musiałem stać przed tyloma dylematami, o tylu rzeczach decydować, nie wiedząc co jutro będzie ważniejsze. Czytając dzisiaj informacje dotyczące wypełniania a także kryteriów związanych z pomocą w ramach tarczy antykryzysowej, co rusz napotykam na nowe zapisy. Dział księgowy weryfikuje, czy zapisy w tarczy nie kolidują z innymi przepisami. Ważnym jest aby nie pisać wniosków które siebie wzajemnie wykluczają np. wniosek o dofinansowanie z przyczyn ekonomicznych lub inny wniosek dotyczący także wynagrodzeń pracowniczych, ale jako postojowe. Skomplikowane to. 

W związku ze zmniejszonym popytem na produkty wytwarzane przez moją  firmę , podjąłem dzisiaj decyzję o stworzeniu zespołów z wykorzystaniem działu księgowego oraz handlowego i marketingowego, w celu pozyskiwania informacji dotyczących wsparcia rządowego analizowania i wdrażania poszczególnych rozwiązań do naszej organizacji.

 Z czternastodniowego, przymusowego wolnego wrócili do zajęć pracownicy oddziału w Chełmku. Udałem się tam dzisiaj, aby przedstawić strategię firmy oraz działanie podejmowane przez zarząd w celu utrzymania produkcji, a co za tym idzie miejsc pracy. Musieliśmy wspólnie podjąć decyzje, które pozwolą mi na wdrożenie jednego z punktu tarczy, związanego z ochroną miejsc pracy. Rozmowa choć niełatwa, przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze. W sumie 30 osób nie jest tak łatwo przekonać do propozycji, która ogranicza ich wynagrodzenie o 20 procent. Poczułem, że każdy rozumie jak skomplikowany jest obecny problem i chyba to, że mają do mnie zaufanie, co do podejmowanych przeze mnie decyzji. Zanim udałem się do Chełmka podjechałem do Sosnowca na konsultacje z radcami prawnymi i podatkowymi aby moje propozycje były potwierdzone i rzetelne.  

W niedzielę znalazłem na necie informacje dotyczących pomocy proponowanej przez rzecznika małych i średnich firm. Postanowiłem  sprawdzić podane informacje. Faktycznie działa to, co zostało przedstawione na #RATUJBIZNES. Rzecznik powołał setki firm doradczych, kancelarii prawnych, podatkowych w całej Polsce, które zupełnie bezpłatnie pomagają dopasowywać oraz wypełniać, przedstawione w tarczy wnioski pomocowe. Super inicjatywa warta pochwały. Staram się w tej całej skomplikowanej sytuacji nie panikować i przekazywać te dobre impulsy. Dzisiaj przeprowadziłem rozmowy, które mogły się skończyć fiaskiem dla mnie i dla pracowników, ale optymizm i wiara w to, że jutro będzie lepsze, pozwala na osiągnięcie potrzebnych kompromisów. Nie interes jednostki, ale wspólny interes jest rzeczą najważniejszą. Pracownik bez pracodawcy jest tyle samo wart, co pracodawca bez pracownika. Te dwa podmioty powinny funkcjonować w symbiozie.

5 kwietnia 2020

Nastała kolejna niedziela ograniczeń. Rosół wstawiony. Poranna biurowa praca wykonana. Przejrzałem większość dostępnych materiałów prasowych  a także media społecznościowe w poszukiwaniu jakichkolwiek pozytywnych informacji Jedyną jaką znalazłem była informacja o tym, że z początkiem tygodnia będzie uchwalana wspomniana wcześniej przeze mnie tarcza antykryzysowa  2.0. 

Śniadanie przygotowane. Dziewczyny zażyczyły sobie jajka na miękko prawdopodobnie całkiem nieźle mi wychodzą. W trakcie śniadania zaczęliśmy się zastanawiać co dalej zrobić z tak pięknie rozpoczętym dniem. Wyjść z domu raczej niewskazane, chyba że na podwórko. Na rower do lasu lub z psem na spacer też nie powinniśmy się udawać. Ok, planujemy z rodziną zajęcia około podwórkowe. Zapomniałbym o tym, że skoro świt udałem się po gałązki bazi aby wykonać tradycyjną palmę wielkanocną, w celu uczczenia tym samym uroczystości niedzieli palmowej. Jak w każdy dzień świąteczny ,przygotowaliśmy dwudaniowy obiad. Dzięki wiosennej pogodzie większość dnia spędziliśmy na domowym łonie przyrody. Uruchomiliśmy trampolinę.  Wszystkie pojazdy typu rowery, przygotowaliśmy do sezonu. 

Wieczorem tradycyjna seria ćwiczeń rozciągających i wzmacniających. Poprawia to moje samopoczucie a także przygotowuje do sezonu żeglarskiego. Myślami jestem już przy poniedziałku. Dla mnie  to dzień planów krótkoterminowych. Rozmowy z pracownikami oraz ocena obecnej sytuacji. W sklepach pustki , e-commerce bez wielkich wzrostów. Zauważam że ludzie zmieniają swoją perspektywę i zaczynają minimalizować zakupy do najpotrzebniejszych artykułów.

4 kwietnia 2020

Sobota imieniny miesiąca. Wstałem wcześnie, pomimo wolnego dnia od pracy. Nie mogę spać myślę, układam  plany na najbliższe dni. Myśli kotłują mi się w głowie. Myślę o wszystkim: o tym co kupić na śniadanie, o pracownikach, o rodzinie ,o mamie . Wiadomość o tym, że nie można korzystać ze spacerów po naszym kochanym lesie trochę mnie zaskoczyła. To nie pierwsza rzecz, która mnie zaskakuje w trakcie tej epidemii, ale zamknąć lasy dla wszystkich? Zakaz spacerów po lesie. Czemu ma to służyć?

Zastanawiam się czy spłacać kredyty czy wstrzymać się i zostawić pieniądze na gorsze czasy, byle by nie przyszły. O Boże, czarne myśli. Trzeba je przepędzić jakoś.  Słońce rano pięknie zaświeciło, mrozik lekko pomalował dachy. Zapowiada się piękny słoneczny rześki wiosenny dzień. I tego się trzymajmy. 

Od południa zabraliśmy się za pracę w naszym małym królestwie. Ustawiliśmy ogródek na swoim miejscu. Tak dziwnie to brzmi ale przenieśliśmy nasze warzywka z gleby, do specjalnie przygotowanych z palet i desek  drewnianych donic. Na wysokości 80 cm możemy z łatwością i bez zbędnego schylania , uprawiać nasze nowalijki, pomidory i inne dobrodziejstwa natury. Wyspalismy ziemię z kompostownika mieszając z naturalną glebą. Dzisiejsza praca, choć fizycznie męcząca, pozwoliła trochę zapomnieć o kłopotach.

 Wieczorem pojechałem do szwalni odebrać zrealizowaną kolejną partię maseczek. Poza swoja firmą współpracuję także z innymi szwalniami, które realizują dla potrzeb szpitali,przychodni maseczki ochronne. 

Na obiad zjedliśmy wspaniale przygotowane przez Oleńkę domowe pieczonki z zsiadłym mlekiem – pyszności. Żonka przygotowała na dzisiejszy deser domową szarlotkę z dużą ilością jabłek. Po zakończonym dniu zasiedliśmy wspólnie przed telewizorem oglądając kolejny odcinek 007 James Bond.

Jutro niedziela palmowa.

3 marca 2020

Piątunio wekendunio .  Powinniśmy się cieszyć z dni wolnych od pracy, może jakiś grill, kiełbaski ze znajomymi. Obecnie to na razie takie małe marzenie. Oby jak najszybciej skończyły się zakazy, ograniczenia i zaczniemy z powrotem żyć. Udamy się na zakupy, porozmawiamy z nieznajomymi o pogodzie, polityce, czymkolwiek. Ja jeszcze pracuje i kontakt z ludźmi posiadam. Gorzej z tymi którzy są zamknięci  na kwarantannie, w swoim świecie podwórkowym. Ta okropna, wstrętna zaraza diametralnie zmieniła nasze życie i nasze codzienne zwyczaje. Nie mogę jadąc samochodem zatrzymać się w restauracji,wyjść ze znajomymi na kawę czy piwo. Kary za złamanie regulaminu na poziomie trzydzieści tysięcy zł są surowe, ale być może w obecnej sytuacji jedyne możliwe w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia się koronawirusem.

Tarcza antykryzysowa działa, choć jeszcze wiele punktów wymaga dopracowania i ułożenia logistyki funkcjonowania podmiotów realizujących finansowanie. Trudne czasy przed nami nastały . Od kilku dni mówi się o kolejnej tarczy 2.0, która ma wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których w pierwszej tarczy zabrakło konkretów takich jak całkowite umorzenia np. składek zusowskich. Po wielogodzinnej pracy udało nam się przygotować wnioski dla pracowników związanych z nami umowami cywilno – prawnymi. Kolejna robota z wnioskami przerzucona na poniedziałek. Zastanawiam się nad powołaniem specjalnego zespołu,  który w tej sytuacji wesprze biuro, w przygotowywaniu wniosków pomocowych . Obecnie jest ich dużo a będzie jeszcze więcej. Konflikt w księgowości powoli mija. Rozważam zmiany w zarządzaniu, które wyeliminują takie spięcia w przyszłości . To nie służy nikomu ani osobowo, ani podmiotowo. 

Codziennie myślę, czytając artykuły różnych autorów, dokąd zaprowadzi świat obecna pandemia. Na pewno wszystkie gospodarki wyhamują. Drastycznie wzrośnie bezrobocie. Dzisiaj media podały, że w USA, w ciągu dwóch tygodni straciło zatrudnienie dziesięć milionów pracowników. 

Na drzewach coraz więcej pąków , budzą się owady, u sąsiada krety dawały oznaki życia wypiętrzając kopce  ziemi nad trawnik. Przyroda budzi się do życia, bociany przyleciały z dalekiej podróży, ptaki w ogrodzie od rana śpiewają swoje ptasie arie. Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty….

2 kwietnia 2020

Na dzisiaj zaplanowaliśmy pisanie kolejnych wniosków pomocowych do instytucji państwowych takich jak WUP, ZUS. Pracownicy w trzech firmach wyrazili  też zgodę na obniżenie do 80 procent rzeczywistego wynagrodzenia. To jest jeden z instrumentów tarczy antykryzysowej, służący temu żeby okresie, kiedy zakład pracuje na pół gwizdka zachować miejsca pracy i funkcjonować w niepełnym wymiarze, ale  jednak produkować. W dziale księgowym doszło dzisiaj do nerwowej sytuacji. Myślę, że cała ta sytuacja wpływa na mnie ale i na innych frustrująco i pobudza nasze nieodpowiednie zachowania. Po ostrej wymianie zdań w konsekwencji nie doszło do złożenia wniosków. Szkoda, czas leci. Na szczęście systemy już działają i prawie na wszystkich portalach gdzie e -wnioski miały się znajdować  można już z nich korzystać.

W południe wyruszyłem do Krakowa . Tam odbyłem spotkanie z zespołem od e-commerce oraz kierownikiem salonu w Krakowie. Ustaliliśmy nowe założenia na najbliższe dwa tygodnie. Najważniejsze jest teraz, aby nie zatrzymywać się, działać i motywować innych do działania. Kraków wygląda jak miasto umarłych. Kilka osób po drodze, zero korków i kolejki przed sklepami rozciągnięte po kilkadziesiąt metrów, ustawione na parkingach w równych odstępach. Większość w maskach i w rękawiczkach na dłoniach. Przykry widok. Jedyne co działa bez ograniczeń to budowlanka. „Niech się mury pną do góry niech……” to piosenka z dawnych czasów. Dobrze że coś się dzieje. Paliwa na stacjach w cenie 4 zł za litr oleju napędowego i to w mieście smoka – szok. 

Udało mi się porozmawiać z właścicielem lokalu, w którym mam sklep . Przedstawiłem mu obecną sytuację i plany na przyszłość, prosząc go o obniżenie kosztów najmu lokalu. Ku mojemu zaskoczeniu nie musiałem długo przekonywać . W każdej sytuacji rozmowa to klucz do sukcesu. Dzierżawca, to znaczy przemiła kobieta rozumie sytuację i widzi że staramy się funkcjonować, natomiast ludzi na ulicach brak więc do salonów nikt, albo mało kto wchodzi. Ok, mały  sukces polegający na obniżeniu kosztów o 70 procent, udało się. 

Wracając do domu zahaczyłem jeszcze o firmę sprawdzić coś nie coś. W firmie codziennie wita mnie mój pies obronny Fala. Fala to wilczur długowłosy, dość duży w kłębie. Uwielbia, kiedy go wpuszczam do firmy i biega po halach zaglądając w różne zakamarki. Po krótkiej chwili przybiega do biura i kładzie się przy mnie tak jakby mnie chciała  pilnować. Zahaczając o firmę poświęciłem jej trochę czasu na zabawę i krótką przebieżkę. 

W domu czekało na mnie świeże mięso przywiezione przez Macieja. Trzeba je przygotować do kąpieli – solanki. Przygotowałem zalewę według przepisu, tym razem brata, i zalaliśmy mięso wywarem z solanką wcześniej nastrzyk  – o chyba nie nie mogę zdradzić przepisu. Pierogi przygotowane przez żoneczkę, ze szpinakiem i serem były wyśmienite. Córcia dzisiaj poświęciła czas na naukę. Kolejny e-learning. Fajna sprawa. Przed maturą musi spiąć się na maksa i  zrobić potem jak najlepszy wynik. Nie zazdroszczę jej zdawania matury w takich dziwnych okolicznościach związanych z pandemią. 

stay tuned

1 kwietnia 2020

Już kwiecień…

Kwietniowy poranek zaskoczył nas piękną, słoneczną ale  mroźną, śnieżną aurą. Kwiecień plecień wciąż przeplata trochę zimy trochę lata. To stare powiedzenie, cytowane przez naszych dziadków, co chwila przypomina nam, że przysłowia są mądrością narodów.

O ósmej otwarto hurtownię, gdzie zdobyłem ostatnią paczkę gumek potrzebnych do produkcji maseczek. Może dziwnie to zabrzmi, ale gumki mają obecnie ogromne wzięcie. Jadąc z hurtowni pomyślałem, że niebawem święta. Podjechałem do polecanej przez mojego bliskiego znajomego ubojni, aby zamówić mięso do wędzenia szynek i innych świątecznych mięsnych przysmaków. Od kilku lat staram się poza pracą mieć jakieś zajęcie domowe, które mogę przekazać w formie tradycji młodszemu pokoleniu. U nas jest to między innymi  tradycja corocznego wędzenia mięsa i ryb, a także sera, na różne święta i inne okazje rodzinne. 

Pani która przyjmowała zamówienie warknęła na mnie abym trzymał się od niej z daleka. Na początku nie zrozumiałem o co chodzi, przecież nie miałem niecnych zamiarów. Chciałem tylko zamówić mięso – powiedziałem. Musi Pan zachować dwa metry odstępu  ode mnie – rzekła zdenerwowana. Ale mnie od Pani dzieli ponad trzy metry – ja na to ! Dobrze proszę powiedzieć co Pan chce zamówić. Zamówiłem to co mi jest potrzebne i pojechałem dalej. Po wczorajszych decyzjach związanych z zaostrzeniem przepisów dotyczących zachowań w sklepach i miejscach publicznych a także na ulicach, ludzie różnie zaczynają reagować na drugiego człowieka. Jeden ostrożnie zachowując bezpieczeństwo, kolejny literalnie stosując zapisy rozporządzenia. Ludzie mają strach w oczach, zaczynają bać się każdej nowo napotkanej osoby.

Od początku produkcji maseczek ochronnych wyprodukowaliśmy kilka tysięcy sztuk i zaczynamy się rozpędzać produkując coraz więcej i coraz lepsze jakościowo maseczki. Dzisiaj uruchomiliśmy plotery które rozpoczynają pierwszy etap produkcji naszych wyrobów. Fajnie, bo za kilka dni ruszy pełna produkcja. Byle by nie zabrakło środków. 

Odbyłem dzisiaj kilka telekonferencji. Jedną z nich była telekonferencja z Ministrem Rozwoju Panem Andrzejem Gut – Mostowym. Zapewnił ,że jeżeli nie starczy środków z uchwalonej tarczy, to pracują już nad drugą tarczą antykryzysową. Spotkanie z wieloma przedsiębiorcami na żywo z ministrem i zadawane przez nich pytania odnosiły się konkretnie do naszej smutnej rzeczywistości . Nie był to bełkot teoretyków tylko pytania praktyczne, poparte aktualną sytuacją przedsiębiorców. Kolejna konferencja została zorganizowana przez jeden z banków . Bardzo ciekawa, bez udziału polityków, natomiast odpowiadał na pytania i wyjaśniał zapisy w tarczy antykryzysowej ekspert praktyk –  doradca podatkowy. 

Przeprowadziłem także dzisiaj rozmowę z dyrektorem ARP, który potwierdził moje doniesienia, że między innymi agencja, którą kieruje będzie odpowiedzialna za pomoc polskim firmom w uzyskaniu płynności na rynku. Na moje pytanie, co z importerami i firmami handlowymi, odpowiedział że jeżeli chodzi o pracowników i utrzymanie miejsc pracy to pomogą, natomiast jeżeli chodzi o kapitał obrotowy na importowane dobra to tutaj polski rząd nie będzie bezpośrednio wspierał tego typu wydatków. Jeszcze kolo 11 sądziłem,  że będę zwalniał pracowników, ale po tych spotkaniach i rozmowach wydaje mi się, że utrzymam co najmniej 90 procent załogi. Pojechałem do domu troszkę podbudowany. Smutno bez większości pracowników, ale trzeba myśleć o tym, że po burzy zawsze wychodzi słońce.

 Obejrzałem mój codzienny serial o godz 18:55 czyli “ Jeden z Dziesięciu”  ,zjadłem przygotowaną przez moją drugą, lepsza połowę, żurek z boczkiem ,wypiłem herbatę z imbirem i czas na relaks.

stay tuned

31 marca 2020

31 marca  jest ostatnim dniem miesiąca lecz niestety, kolejnym dniem epidemii. Jutro 1 kwietnia. Chciałbym się obudzić rano, w prima aprilis i stwierdzić, że to wszystko to był tylko kiepski żart, albo jeden z tych  koszmarów sennych, które czasem nam się przyśnią. 

16 lat temu dokładnie o 2 :15 otrzymałem telefon w związku z pożarem na Światowicie. Okazało się, że moja firma płonie. Wtedy na początku także myślałem, że to jakiś żart. Niestety zajechałem i zastałem dwanaście jednostek straży pożarnej i dopalającą się budynki. Dzisiaj mamy za to taki globalny pożar . Straże słychać, jeszcze wozów ratowniczych  nie widać na horyzoncie,ale … świat płonie.

Trochę wspomnień z tamtych czasów zostało. Po tym dla nas  dramatycznym wydarzeniu wszyscy stanęliśmy w szeregu, cała załoga, i po dwóch tygodniach wznowiliśmy produkcję. Tak będzie i teraz.

Wczoraj urząd skarbowy  zwrócił nam nadpłatę podatku VAT i mogliśmy zapłacić za prąd prąd. Wczoraj o 13  wyłączono nam prąd, o 15 przyszły pieniądze z urzędu, i o 18 prąd z powrotem został włączony. To jest już coś. Plus tego dnia.   

Wspominałem wcześniej  o przysłowiowych koniach, z którymi musiałem się nakopać . To właśnie o tych ludziach z Tauronu pisałem. No cóż to takie małe lokalne pożary, które trzeba gasić na bieżąco. 

Rano kierowca udał się po surowiec i od jutra rusza manipulacja wierzchem. Reszta firmy, wyłączając pracowników  biura, ma wolne do świąt. Poza pracownikami manipulacji, na produkcji zostają tylko osoby, które szyją maseczki ochronne. Księgowość realizuje bilanse, oraz wykonuje swoje rutynowe prace, które wcześniej czy później będą musieli zrealizować. Dziewczyny złożyły dzisiaj wnioski o odroczenie  płatności do instytucji skarbowych, społecznych i innych urzędów państwowych. Księgowa czeka na szczegółowe wytyczne, tak aby móc sprecyzować straty i wnioskować o dofinansowanie. 

Koncentrujemy się na tym aby przetrwać. Dział konstrukcyjno projektowy otrzymał wytyczne, aby kolejne kolekcje były wyjątkowe a ponadto, aby zwracać uwagę na koszt finalny produktu.

O 12 premier ogłosił kolejne nowe wytyczne dotyczące ograniczeń. Trzeba się dostosować, choć niektóre decyzje trudno mi zrozumieć. W domu na znak protestu przeciwko COVID-19 razem z synem i kilkoma kolegami postanowiliśmy obciąć włosy do zera. Przynajmniej mniej powierzchni do przenoszenia wirusów pozostanie.

stay tuned 

30 marca 2020

Trudno, po dniu w którym człowiek kopie się z końmi przez większość dnia, znaleźć myśli nie tylko te  złe i opisać dobre chwile z danego dnia. Tak po prostu czasem bywa. Czytam właśnie książkę „Zasady „napisaną przez Ray Dalio. Opisuje on w niej  kryzysy gospodarcze od lat trzydziestych XX wieku, po kryzys z 2008 roku. Każdy z nich miał swoje przyczyny, były to : albo zbyt duża konsumpcja i rozgrzana  gospodarka, albo pandemia dżumy, hiszpanki czy innej zarazy. . Dzisiaj mamy koronawirusa. Kiedyś o tego typu zarazach część ludzi po prostu nie słyszała. Obecnie,  dzięki telewizji ,internetowi a najbardziej – mediom społecznościowym, wszystkie najgorsze informacje, roznoszą się w błyskawicznym tempie. Niestety można zauważyć, że złe jest szybsze od dobrego. Ale ludzie dalej chcą żyć  i pracować. Po tym kopaniu się z przysłowiowym koniem można by zapytać – ale po co to wszystko? Co nas nie zabije, to nas wzmocni – taką wyznaję zasadę. Każdy dzień to nauka, to szukanie rozwiązań. Pewien mędrzec powiedział: “ Nie jestem tym,kim myślę, że jestem – lecz tym, kim się staję, gdy myślę,kim jestem”

stay tuned…walczymy dalej 

29 marca 2020

Wstaliśmy dziś godzinę wcześniej. Czyli –  będzie troszkę mniej spania i wcześniej do pracy. Pogoda trochę się popsuła i od jutra możemy nawet spodziewać się opadów śniegu. Zgodnie z polskim przysłowiem: “ Czasem marzec tak się podsadzi że dwa kożuchy oblec nie zawadzi”. 

 Wyciągnąłem najważniejsze zagadnienia z “ Tarczy Kryzysowej”  i od jutra zabieramy się do pisania wniosków do różnych urzędów, w celu odroczenia rozmaitych płatności  czy dofinansowania. 

W międzyczasie wstawiamy na kuchnię   mój ukochany niedzielny rosół. Uwielbiam zapach przypiekanej na patelni cebuli, która nadaje smak i aromat temu  wspaniałemu wywarowi z mięsa .Po śniadaniu ruszyliśmy na spacer do lasu. Beagle, który jest naszym piątym domownikiem domagał się, aby poświęcić mu trochę czasu. Najbardziej  lubi biegać po lesie tropiąc różne zapachy. Czasem zginie na 20 minut goniąc zające, sarny czy inne leśne zwierzęta. Przybiega potem strasznie zmęczony, ale bardzo zadowolony. Taka psia natura. 

Po obiedzie zaśpiewaliśmy  “ sto lat “ naszemu sąsiadowi, który  dzisiaj obchodzi swoje urodziny. Nawet nieźle to wyszło –  przez głośnik wystawiony na zewnątrz. To tak żeby całkowicie się nie izolować psychicznie. Podziękował i obiecał, że jak wszystko odpuści, to zaprasza do stolika sąsiedzkiego na symbolicznego szampana.

Zapomniałem dodać że w piątek przyciągnąłem moją łódeczkę, którą w między czasie przysposabiam do pływania.

stay tuned…

28 marca 2020

Sobota – 14 dzień  stanu epidemii. Wstałem dziś  późno. Zająłem się pracą w ogrodzie. Fajnie, że mam co robić na podwórku.  Nie zazdroszczę dzisiaj ludziom mieszkającym w blokach, w czterech ścianach.Przy ograniczeniu poruszania się, nie powinniśmy wychodzić na ulice zbyt często. Ile razy można sprzątać to samo mieszkanie? A brak świeżego powietrza ? Ciężkie to wszystko.  

 Zauważyłem ,że niektórzy ludzie nie radzą sobie z obecną sytuacją i ze stresem. Są poddenerwowani . Nie wiem czy koronavirus jest tak niebezpieczny dla zdrowia, jak może być niebezpieczny dla relacji między ludźmi. 

Dzisiaj obserwujemy załamanie gospodarek na całym świecie . Spółki giełdowe poleciały na łeb na szyję. Między sąsiadami staramy się dbać o  morale i rozmawiamy przez płot o przyjemniejszych sprawach, niż o wirusie. 

Przeczytałem dzisiaj założenia ustawy antykryzysowej. Wygląda na to, że każda firma jeśli poniosła straty otrzyma wsparcie od państwa. Nie wiem czy każdej firmie to pomoże. Dookoła słychać, jak ludzie nie radzą sobie z obecną sytuacją i rezygnują z prowadzenia działalności gospodarczych. Firmom które przetrwają będzie się należał medal za wytrwałość i determinację. Oczywiście dzisiaj branża spożywcza ma się nieźle ,budowlanka także realizuje zlecenia. Niestety firmy usługowe, odzieżowe, turystyczne, gastronomiczne przeżywają obecnie swoisty dramat. W perspektywie czasu kryzys wpłynie moim zdaniem także na inne branże, w szczególności na te, które wytwarzają dobra niepotrzebne nam na co dzień. Oczywiście to moja subiektywna ocena.

27 marca 2020 roku

W czwartek Sejm zwołał nietypowe posiedzenie. Obradowano w 12 salach po maksimum 50 osób. W jednej sali obrad zebrano tylko przedstawicieli wszystkich ugrupowań. Pracują nad uchwaleniem tarczy antykryzysowej. Tyle wielkiej polityki, która wpływa na nasze życie, tu lokalnie…czekam na wynik prac sejmu. 

 Od rana przez kolejny cały dzień znowu czułem niemoc. Przeanalizowaliśmy w firmie  większość zamówień i próbujemy ustalić, które będą możliwe do zrealizowania. Sezon wiosenny można powiedzieć, że zakończył się zbyt szybko. Już, po prostu. Otworzyłem sklepy aby zorientować się czy ktokolwiek będzie chciał kupić coś innego, a nie tylko jedzenie. Obroty niestety  nie pokryją nawet pracy jednego pracownika, nie mówiąc o czynszu pięciu pracowników i innych kosztach.Dochodzimy do wprawy szyjąc coraz więcej maseczek. Rozwieźliśmy jeszcze do kolejnych punktów, które potrzebują różne środki ochrony osobistej. 

Nowo powstałe, w sumie, choć to dziwnie brzmi,   na skutek epidemii, zrzeszenie Polskich Pracodawców ostro działa, przesyłając różne nowe dane dotyczące ewentualnej pomocy ze  strony rządu, a także innych podmiotów. Po czwartkowej informacji, że urzędy skarbowe mają zwracać naliczony VAT w ciągu 14 dni, postanowiłem zadzwonić do myszkowskiego urzędu skarbowego. Pani bardzo grzecznie ze mną rozmawiała, ja także starałem się mówić spokojnie. Nie jest to obecnie łatwe. Poprosiła, abym przesłał do niej maila i postara się mi pomóc. Kochana kobieta. Mam nadzieję, że otrzymam te środki w poniedziałek. Zaplanowałem, że przeznaczę je na materiały potrzebne do produkcji. Od środy ruszy dział “ Manipulacji wierzchem “. Szwaczki realizują na razie maseczki, więc mają co robić. 

Dzisiaj przyjechał pan z Tauronu w celu odłączenia prądu, ponieważ nie zapłaciliśmy marcowej faktury. Napisałem do biura maila, aby w związku z nadzwyczajną sytuacją odroczyli płatność. Otrzymałem szybką odpowiedź, że odraczają do 31 marca. To jest jakaś kpina !  Dzwoniąc do pani, której numer był podany, poprosiłem grzecznie, aby dostosowała decyzje do sytuacji, która jest wyjątkowa. Niestety dalszy przebieg rozmowy nie był już taki grzeczny. Zobaczymy we wtorek. 

Praca z bratem, który nadzoruje w naszej fabryce produkcję weszła na wyższy poziom. Nigdy nie rozumieliśmy się tak jak teraz. Poprosiłem syna aby był dzisiaj kierowcą. Po pracy długo patrzyłem na butelkę whisky stojącą w  na stoliku. Nigdy nie zdarzyło mi się, aby w pracy kosztować jakiś trunków. Ta myśl postawiła mnie do pionu. Butelka powędrowała nienaruszona do szafki a ja dalej do pracy. Zajechaliśmy po drodze do drugiego brata przekazać maseczki. Zatrzymałem się chwilę, aby podzielić się informacjami z rynku. Młodszy brat także jest przedsiębiorcą, zatrudnia kilku pracowników. Wróciliśmy do domu. Byłem trochę zmęczony całym tygodniem i szybko poszedłem spać.To był ciężki dzień. 

stay tuned

26 marca 2020 roku

Jadąc do pracy zatrzymałem się na stacji benzynowej, chciałem kupić  paliwo. Ropa w cenie 4.35. Fajnie . Oczywiście wszędzie ostrzeżenia, rękawiczki i płyny dezynfekujące dla klientów. Zapłaciłem kartą zdezynfekowałem ręce i wychodząc ze stacji spotkałem kolegę – ratownika medycznego. Spytałem – co słychać, jak sobie radzicie ? Pracujemy ponad siły – odpowiedzial. Pokazał mi zdjęcia jak  wyglądają przez dwanaście godzin w pracy. Niczym z filmu Epidemia z Dustinem Hoffmanem – jak kosmici. 

To był trudny dzień. Czułem dzisiaj jakąś niemoc. Przez cały dzień chodziłem jak zbity pies. Upłynął on  na konsultacjach z nowo powstałą organizacją, zrzeszająca Polskie firmy. Przekazywaliśmy informacje i zbieraliśmy dane z całego roku, tak  aby przedstawić w postulatach, jaki potencjał drzemie w naszych firmach. Oczywiście to czas na sfinalizowanie bilansów i księgowość była na mnie wściekła, że zaburzam im rytm pracy.

Wyprodukowaliśmy kolejny, nowy prototyp środka do ochrony osobistej . Wyszedł całkiem nieźle. Trochę poprawek i może coś z tego wyniknie. Otrzymałem informacje z rynku czeskiego że mogą być zainteresowani produktem, którego pierwowzory wysłaliśmy do nich w zeszłym tygodniu. Dzisiaj przyszedł jeden z moich majstrów, obecnie przebywający na postojowym,  i przekazał od swojej rodziny dwieście zł. Poprosił, aby przekazać do szpitala w Myszkowie środki ochrony osobistej. Zacny czyn.

W biurze spotkałem dziewczynę z obsługi mojego  hotelu. Cała załoga jest obecnie na postojowym . Od 14 marca, kiedy ogłoszono stan epidemiczny, musiałem czasowo zamknąć restaurację i hotel, a pracowników puścić na postojowe. Aby przypomnieć o sobie i przekazać niezbędne informacje, dotyczące podjętych decyzji umówiliśmy się na telekonferencje o godz 18:00. Wszyscy odliczyli się w 100 procentach. Przekazałem im swoją obecną wiedzę antykryzysową, trochę pośmialiśmy się z różnych żartów, i kończąc transmisje życzyliśmy sobie wzajemnie przede wszystkim dużo zdrowia. Takie miłe interaktywne spotkanie. 

O godz 20 rozpoczęła się relacja na żywo spotkania  z minister Emilewicz. Byłem pozytywnie zaskoczony kiedy w szczycie ponad 2900 osób oglądało występ Pani minister. Dowiedziałem się o najważniejszych rzeczach dotyczących  firm i pracowników. Potwierdziły się słowa premiera,o tym że nikogo nie zostawią z ręką w nocniku. Pomimo trudnego dnia koniec jest całkiem niezły, na tyle że wydaje mi się, że do rzeki z wcześniejszych dni  jest jeszcze kawałek, a już zaczyna być widoczny ten przysłowiowy most.

stay tuned 

25 marca 2020 roku

Środa to mój ulubiony dzień tygodnia. Dzięki obecnej technice – interaktywnemu  kalendarzowi ,wiem że środa jest moim dniem narodzin. Więc zaczynamy dobrze 🙂

Nie wiem jak wy, ale ja nie mogę zrozumieć ludzi, którzy mówią że czegoś się nie da wykonać. Dzisiaj słyszałem to wielokrotnie i jak zwykle mówiący nie mieli racji.  W końcu okazywało się, że jeżeli się troszkę coś zmieni , dopasuje- to zrobić się dało. 

Pierwsze sztuki nowych produktów wyjechały też już  z moim synem do klientów. Dobrze, że zdążył wrócić z Poznania przed kwarantanną, bo teraz różnie mogłoby to wyglądać. A tak pomaga mi w organizacji firmy. Zapanować nad setką ludzi to nie lada wyzwanie ! A do tego jeszcze w trakcie epidemii. On jest  ze mną w pracy a żona i córka w domku ,wymyślają co swoim facetom przygotować na kolację. Wczoraj, powiem Wam tak po cichu, że mieliśmy naszą ukochaną rybę. Dziękujemy !

Dzisiaj podjęliśmy decyzję o pomocy szpitalom i innym jednostkom w pozyskaniu niezbędnych  środków ochrony osobistej. Ci ludzie będąc na pierwszej linii,walki z wirusem ,są bezpośrednio narażeni na niebezpieczeństwo ewentualnego zakażenia. Potrzebna im każda  pomoc i wsparcie. Wirus zabiera coraz więcej istnień ludzkich. Przeraża mnie myśl że ci ludzie którzy …. nie nie myślę o tym. To straszne. 

Podjąłem dzisiaj decyzję, że pracujemy do końca tygodnia. Co dalej zobaczymy. Otrzymałem część należności od jednego klienta. Wypłaciłem większość wynagrodzeń. Zostało mi kilka osób i premie. Nie mogę nie wypłacić premii za luty. Przecież ci ludzie w niczym nie zawinili ! 

Sprawdziły się dzisiaj moje przewidywania z początku tygodnia, że rząd zwolni wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców ze składek zus i uprości wnioski zus owskie – super decyzja. Ona na pewno nam pomoże. W ślad za nią, muszą jeszcze iść decyzje związane z kapitałem czyli dofinansowaniem firm, które są teraz w wielkiej potrzebie. Dalej – są potrzebne  także zwolnienia podatkowe i przyspieszone zwroty nadpłaconego vatu. Przydało by się wstrzymać split payment, tak aby można było korzystać z środków tam zablokowanych. 

W samo południe zatrzymaliśmy się na chwilę kiedy zabiły wszystkie dzwony. Przez chwilę zastanawiałem się czy dzwon Zygmunta także zabrzmiał. Nie wiem, nie znalazłem żadnej informacji na ten temat. Dzwon Zygmunta bije jednak  tylko w wyjątkowych sytuacjach. Taka jest teraz…

W biurze z dziewięciu zostało nas sześcioro odważnych. Szukamy pieniędzy i sposobu na to, aby nie wygaszać produkcji. Chyba się nie uda. Zobaczymy. Mądrzy ludzie powiadają że jeżeli nie doszedłeś do rzeki to nie szukaj mostów . Czy my już jesteśmy nad tą rzeką?

Na kolację mamy  zapasy z zamrażarki – kasza z gulaszem i ogórkiem kiszonym – pychotka. I to jest dobre zakończenie dnia . 

stay tuned 

24 marca 2020 roku

Wtorek . Zaczynają mi się powoli  zacierać już dni tygodnia. Poniedziałek  – praca,wtorek – praca, środa, czwartek, piątek –  to samo. Sobota – myślę o pracy, niedziela – taka sama jak sobota. Matrix. Każdy dzień podobny do drugiego.I jeden, największy problem –  koronavirus. Strasznie jest to, że właściwie nic nie mogę zaplanować. Czuję się, jakbym został ubezwłasnowolniony. Sam nie mogę o niczym decydować. A świat po prostu pędzi do przodu. 

Dobra koniec złego myślenia. Myślimy pozytywnie. Chyba dzisiaj zaspałem do pracy. Wstałem 5:50 i biegiem. W firmie zjawiłem się o 6:40. Trochę późno. Jak zwykle rano –  spacer po firmie, witam się z osobami, które akurat spotykam na swojej drodze. Padł mi kompresor. Kolejna rzecz do zrobienia. Nie czułem dzisiaj zdenerwowania u pracowników. Myślę, że powoli zaczyna do nich docierać, że nie ma co panikować, tylko racjonalnie podchodzić do każdego dnia w pracy i poza nią. Przyszło dzisiaj kilku ludzi po krótkiej, wymuszonej epidemią przerwie. Pytają co  dalej i czy przetrwamy . Oczywiście że przetrwamy odpowiedziałem ! Firma z takim doświadczeniem jak nasza musi dać sobie radę. Przetrwaliśmy kryzys z roku 1997, oraz 2008 a także kryzys finansowy w roku 2011. Damy radę. Jasne, że sam bym się nie obronił ,ale mając za sobą fachowców, ludzi z werwą i wiarą w powodzenie, można góry przenosić. Faktycznie – dzisiaj mogę już rozróżnić pracowników tzw. zaangażowanych, i tych bez których firma dalej będzie funkcjonowała . Do tej pory nigdy nie było czasu ,czy potrzeby aby weryfikować takie sprawy.

 Zauważam pewien problem u siebie, związany z brakiem zainteresowania nowymi produktami wytwarzanymi na produkcji. Koncentruję się na największych problemach, a produkty zostawiam zespołowi do tego celu zatrudnionemu. Dział b+r super radzi sobie z przygotowaniem nowych produktów, oraz ich wdrażaniem.

Miałem dzisiaj rozmawiać z częścią pracowników. Brakło czasu. Poświęciłem go wdrażaniu nowych pomysłów. Mój świeżo upieczony dyrektor do spraw sprzedaży daje mi dużo  radości z podejmowanych działań i napędza mnie do wzmożonej pracy. Jest dobrym motywatorem. No właśnie i to jest klucz do rozwiązywania problemów i przenoszenia gór- MOTYWACJA. Wszyscy musimy się wzajemnie motywować do działania. Niezależnie od stanowiska jakie zajmujemy. To jest recepta na recesję ,na wyjście z impasu. Czuję, że w tej sytuacji otoczyłem się odpowiednimi ludźmi .

W drodze do domu wstąpiłem do kolegi kardiologa. Razem wymieniliśmy poglądy na temat tego, co w ostatnich dniach się wydarzyło. Wysłuchałem też dzisiejszego wystąpienia Premiera oraz Ministra Zdrowia. Uważam, że podjęli słuszne decyzje. Ważne, że sklepy i zakłady pracy mogą funkcjonować. Jeszcze tylko decyzje o wsparciu dla biznesu i będziemy mogli realizować zaplanowaną produkcję na kolejne miesiące.

stay tuned…

23 marca 2020 roku

Dzisiejsza noc była bardzo niespokojna . Śniły mi się jakieś koszmary. Wiedząc, że śpię niespokojnie ,staram się chodzić spać wcześnie, tak abym od rana mógł  funkcjonować na pełnych obrotach i to przez cały dzień. 

Atmosfera w firmie okazuje  całkiem niezła. Powoli załoga przyzwyczaja się do obecnej sytuacji. Sądzę, że pracownicy, którzy u mnie pracują darzą  mnie oraz kadrę zarządzającą dużym zaufaniem. Wiedzą , że nie chcę zrobić im krzywdy i robię tylko to co naprawdę muszę. Oczywiście mają wiele  pytań, na które staram się odpowiadać. Prawnicy pracują nad pismami odraczającymi różnego rodzaju zobowiązania. Niestety dostałem informację, że mój wieloletni klient nie wytrzymał presji i złożył wniosek o upadłość. Z drugiej strony  jest i pewien plus – moje sklepy zaczęły dzisiaj sprzedaż po kilkudniowej przerwie, z powodzeniem. Złą – globalną informacją – jest zatrzymanie wszystkich włoskich fabryk ,oprócz tych które są niezbędne dla funkcjonowania kraju. Wiele branż uzależnia własne funkcjonowanie  od dostaw z tego pięknego kraju. No cóż, musimy i na to znaleźć sposób.

Kolejne wystąpienie prezydenta ogranicza się do zabezpieczenia społeczeństwa i niestety brakuje mi w nim  konkretów dla firm. Jako przedsiębiorca czekam na szybkie rozwiązania dla przedsiębiorstw. W my też jesteśmy integralną częścią szeroko pojętego społeczeństwa. 

Zmieniłem kilka rzeczy w funkcjonowaniu firmy. Tak jak wcześniej wspominałem, staram się ograniczać koszty w zgodzie z własnym sumieniem – czyli najpierw człowiek później reszta. Zaangażowałem rodzinę do nowych antykryzysowych projektów. Może się powiodą. Ufam, że w nowej rzeczywistości więcej produktów chętniej będą ludzie kupować, jeśli produkcja tychże  będzie realizowana w Polsce. Lokalny patriotyzm dzisiaj powinien skupić się na rodzimych dobrach konsumpcyjnych, a import powinien być tylko uzupełnieniem. 

Kończę pracę . Jest godzina 16:45 . Jutro czeka mnie rozmowa z osobami, dla których praca w mojej firmie nie jest jedynym źródłem utrzymania. Chciałbym ich wysłać na urlop z perspektywą szybkiego powrotu do pracy.

Wróciłem do domu i okazało się, że mama mojej żony bawi się we fryzjerkę. Ostatnio strzygła kilkanaście lat temu. Czyli kryzys wydobywa z nas drzemiący potencjał. Nowego brzmienia nabiera słowo “ bogactwo “ . To nie pieniądze,  a zaufanie i ludzki potencjał jest największym klejnotem.

stay tuned…


22 marca 2020 roku

Niedziela. Chętnie poszedłbym do kościoła  ale trzeba się powstrzymać. Pomodlę się w domu. Rano padał śnieg i jest przeraźliwie zimno, uruchomiliśmy jednak  kominek i szczęśliwie w domu mamy ciepło. To już plus.

Po śniadaniu pojechałem (  niczym Kubuś Puchatek ) na poszukiwanie  miodu ,aby zrobić miksturę : miód , imbir i cytryna. Z doświadczenia wiem, że  świetnie podnosi naszą odporność. Nie udało mi się kupić więc pojechałem do mamy, zachowując wskazaną przez lekarzy i odpowiednie służby  ostrożność. Ucieszyła się na mój widok. Okazuje się, że telefon nie zastąpi jednak fizycznego spotkania i chociażby krótkiej rozmowy. Wypiliśmy herbatkę z miodem ( mama miała słoik),trochę porozmawialiśmy, nie wchodząc jednak  na drażliwe, ekonomiczne tematy. Mamusia dała mi ostatni słoik miodu. W zamian obiecałem, że podzielę się zrobioną przeze mnie wspomnianą wyżej, leczniczą miksturą.

No i lekarstewko zrobione z dwóch cytryn, jednego korzenia imbiru i trzech łyżek miodu. Można się już wzmacniać ! 

Koncept  na jutro też ułożony. Niestety jest to plan mocno kryzysowy. Schemat  zwolnień zakłada ograniczenie zatrudnienia, tych którzy mają inne źródła dochodu. Wstrzymam się jeszcze  do środy, ponieważ ma być zatwierdzona przez rząd “ Tarcza Antykryzysowa”. Część pracowników przekwalifikuję na inne stanowiska, które w tym momencie są niezbędne do funkcjonowania firmy. Częściowo zrezygnuję z ochrony realizując ją w większości poprzez najbardziej zaufanych pracowników.

Dzisiaj minister finansów przedstawił pewien zarys wydatków pomocowych dla firm. Wygląda to dobrze. Powinniśmy, jako przedsiębiorcy,  przy tej pomocy państwa i wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji oraz oszczędności we własnych firmach , wytrzymać i przetrwać najgorszy okres. Czyli jest światełko w tunelu.

Z dziećmi za to , po południu  odkryliśmy na nowo “ Chińczyka “  ! Emocje były wielkie , graliśmy całe popołudnie. I to też jest plus. Rodzina.  Chciałbym jutro obudzić się i stwierdzić, że to wszystko co się dzieje na świecie teraz,  to tylko zły sen. I tylko jedno jest w tej pandemii dobre – czasu dla rodziny mamy więcej. I jesteśmy jakby bardziej razem. 
Stay tuned …

 21 marca 2020 roku 

       Dzisiaj sobota – zwykle to czas relaksu, odpoczynku. Czas rodzinny. Dziś jednak wstałem już  o 5:30. Myślę, co przyniesie kolejny tydzień. Czy uda mi się wypłacić pracownikom pensje. Wiem, że ludzie muszą żyć. Zastanawiam się też, jakich używać argumentów dzwoniąc do klientów, z prośbami  o uregulowanie należności. Te pytania towarzyszą mi od świtu. Przez lata nauczyłem się myśleć pozytywnie, więc i tym razem po prostu szukam sposobów, które mogą mnie, mojej firmie, i moim pracownikom pomóc. 

       Koło południa znajduję czas na pracę w ogródku. Muszę przez chwilę oderwać się od informacji i uporczywego myślenia co dalej. 

       Potem telefony i maile. Skontaktowałem się z lokalnym parlamentarzystą,  który uspokaja i mówi : “ robimy co możemy aby pomóc wszystkim przedsiębiorcom “ . Dobre i to.  Przedstawiłem mu swoje a także innych przedsiębiorców problemy. Wierzę, że w przyszłym tygodniu dojdzie do ustaleń, które w sposób zdecydowany pomogą firmom , ich właścicielom i pracownikom.   Szukam plusów tej sytuacji myśląc, że jak to wszystko się uspokoi, to wrócimy do normalnego życia, funkcjonowania i spotykania się z innymi ludźmi. Teraz internet i telefon przejęły rolę spotkań i wymiany informacji. Znak czasów, ale dobrze, że je mamy. 

20 marca 2020 roku
Dzisiaj ogłoszono w kraju stan epidemii. Od miesiąca w Europie szaleje koronawirus. Wstaję rano i patrzę na spływające z mediów informacje. Nie są one najlepsze. I nie tylko ( choć przede wszystkim, przecież ) o zagrożenie naszego zdrowia tu chodzi. Dla gospodarki są one też złe, nawet bardzo. Musiałem ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie ludzi zamknąć cztery sklepy, czynsz jednak płacić też muszę. Dzisiaj dowiedziałem się, że wiele firm, które dotychczas jedynie borykały się z chwilowymi problemami, kończy całkowicie swoją działalność. Wiedzą już chyba, że sytuacja w tym momencie je zaczyna przerastać. Panika i absurdalne zachowania, niektórych osób napędzają spiralę coraz bardziej globalnej katastrofy. Robi się nieciekawie jednym słowem.
Magazyn mam zapełniony produktami przeznaczonymi do sprzedaży wiosenno – letniej. Sklepy – moi klienci, wstrzymali odbiór towaru, ponieważ nie mogą prowadzić sprzedaży. Media namawiają ( wiem, że słusznie ) aby pozostać w domu. Nie ma więc klientów. A ich brak, to brak sprzedaży, i brak gotówki. Koło się zamyka.
Wypłaty. Ureguluję, bo moi pracownicy to wielka wartość firmy. Czekam tylko na zwrot VAT-u, bo to są jedyne realne pieniądze, które w tej sytuacji mam szansę dostać. I to szybko. Szybciej niż zwykle. Tak piszą media. Przewidując co się może stać ( wiele lat doświadczenia w branży biznesowej robi swoje ) złożyłem już podanie do Urzędu Skarbowego o szybszy zwrot kasy z VAT-u. Czekam. Ludzie w zakładzie się coraz bardziej niepokoją, bo wiedzą, że w wielu miejscach firmy ratują się po prostu zwalniając pracowników. Ja jeszcze się trzymam. Jeszcze.
Tak sobie myślę, że to już jest pora na pomoc ze strony państwa. Nie po to, bym jeździł lepszym wozem, ale bym mógł utrzymać firmę i miejsca pracy. Także to moje – które utrzymuje mnie i moją rodzinę. Tak po prostu. Nie chcę się poddać.Tylko w tej chwili potrzebuję pomocy od państwa. Teraz przed nami weekend. Czas planowania kolejnego tygodnia. Zobaczymy co przyniesie. Na razie się trzymam.

Stay tuned…