Państwowy Powiatowy  Inspektor Sanitarny  w Myszkowie informuje, że Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadza wywiady epidemiologiczne z obywatelami w celu prowadzenia działań przeciwepidemicznych. Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wywiady epidemiologiczne przeprowadzają z osobami, których dane zawarte są w systemach teleinformatycznych, wykorzystywanych zgodnie z przepisami prawa w pracy Inspekcji. Sytuacje, w których anonimowe osoby dzwonią do obywateli i proszą o podanie danych osobowych w celu np.: umówienia osoby na test, są próbą wyłudzenia tych danych. Państwowy Powiatowy  Inspektor Sanitarny w Myszkowie ostrzega, że osobom anonimowym, które proszą o podanie danych osobowych, a nie o ich potwierdzenie, nie należy takich informacji udzielać.

Natomiast Samorząd województwa śląskiego ostrzega przed oszustami, podszywającymi się pod pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Mieszkańcy Śląska, i nie tylko, otrzymują smsy i telefony zachęcające do spotkań, oferujące pakiet badań i pulsoksymetry.

Jak poinformował w piątek Urząd Marszałkowski, w ostatnich dniach do Departamentu Nadzoru Podmiotów Leczniczych dzwonią ludzie zaniepokojeni telefonami, jakie dobierają od konsultantów telefonicznych. Osoby dzwoniące mówią, że telefonują z urzędu marszałkowskiego i zapraszają na spotkanie w celu odbioru pulsoksymetru w ramach akcji „Zdrowe Śląskie”.

„Maili i telefonów w tej sprawie otrzymujemy w ciągu ostatnich dni bardzo dużo. Ktoś wykorzystuje dawne hasło, którym województwo śląskie promowało działania prozdrowotne do roku 2018” – powiedziała dyrektor Departamentu Nadzoru Podmiotów Leczniczych Joanna Stynwak.

„Informujemy, że w chwili obecnej nie prowadzimy działań pod takim hasłem. W dobie pandemii nie zapraszamy ludzi na zorganizowane spotkania, przeciwnie – zachęcamy, by, o ile to możliwe, zostawali w domach. Z treści maili wnioskujemy, że ktoś kieruje swoje działania do osób starszych. Nie mamy z tą akcją nic wspólnego” – dodała.

Z urzędem skontaktowała się m.in. pani Małgorzata: „Dzisiaj odebrałam telefon w ramach programu +Zdrowe Śląskie+. Telefon został wykonany z numeru 41 33 67 412, kierunkowy wskazuje na dzwoniącego z Kielc. Od 9 lat nie mieszkam w województwie śląskim. Nie brałam udziału w ankiecie dotyczącej mieszkańców tego województwa. (…) zwracam uwagę na fakt, że numer 41 33 67 412 oznaczany jest przez operatora jako potencjalnie niebezpieczny bądź też spam” – poinformowała urzędników.

Źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Myszkowie, Serwis Samorządowy PAP

Zdjęcie: Clker-Free-Vector-Images z Pixabay